Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Koliko košta ćirilica?

Komentari (51) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 12 januar 2012 14:24
Milić Petar
Srbiji nedostaje rodoljublje.
Čak se ni uspomene ne neguju na slavnu prošlost, na vojvodu Vuka, zaborevljen je Rakić, Bojić, Dučić, svi oni koji su se ponosili svojim rodom.
Mora narod da se vrati crkvi, i crkva narodu.
Tada bi imali zdravu osnovu.
Preporuke:
111
5
2 četvrtak, 12 januar 2012 14:33
F-16
Bravo, bravo bravo!!! I za autora i za NSPM. Ovo je jedno od gorućih pitanja opstanka našeg naroda. Nakon izuzetnog teksta gospodina Kleftakisa, još jedan pun pogodak. Svaka čast.
Jedino se nama ne dozvoljava da koristimo svoje pismo nego hrvatsko. U Zagrebu su uhapšeni momci koji su razvili (na utakmici Hrvatska-Slovenija) transparent na kome je pisalo: ZAGREB. Nikoga nisu vređali, niti su se tukli ali u Hrvatskoj je to bilo dovoljno za hapšenje. U Srbiji bi 90 % nacije bilo na zasluženoj robiji, po tom pravilu.
Mobilni provajderi u Srbiji samo su deo svetske informacione mreže – pa kakva pravila tamo važe, moraju važiti i kod nas.
Ako kupite mobilni telefon u Kini, on će imati srpski meni i ćirilično pismo. Taj isti telefon u Srbiji nema ćirilicu. Po ovoj logici koju POLITIKA lansira, Kinezi i Japanci bi morali koristit latinicu, što nije slučaj, a ipak su deo svetske informacione mreže.
Još jednom, hvala autoru.
Preporuke:
120
3
3 četvrtak, 12 januar 2012 14:44
Toša
A lepo je onomad besedio Dositej da Srbljima nedostaje prosveštenija zato što neimaju nacionalne gordosti (parafraziram).
Preporuke:
73
2
4 četvrtak, 12 januar 2012 14:49
veroljub
Posle svega ovde procitanog, osecam jos veci ponos sto vec nekoliko godina unazad ne citam vise "Politiku", list koji je pratio citavo moje detinjstvo, jer ga je moj pokojni otac redovno kupovao.
"Blic" i "Danas" nikad nisu zavredjivali moju paznju, pa zbog toga i ne bih da trosim reci na njih!
Preporuke:
67
3
5 četvrtak, 12 januar 2012 15:11
Smiljanski
Izgubili smo identitet,i sada lutamo!Mnogi Srbi nas ubeđuju,i čak tvrde da je latinica srpsko pismo,pa ima li većeg apsurda?Eto dokle nas je dovelo neznanje,i uticaj Vatikana,preko Austro-ugarske,i srpskih komunista!Većina srpske omladine piše latinicu,jer je to "in"!
Još je Stefan Nemanja govorio da narod koji izgubi jezik,i pismo,prestaje da postoji kao narod!Možete da izgubite rat,ali ostaće narod,ali ako izgubite jezik,ili pismo, prestajete da postojite!
Hrvatska latinica koji Srbi svojataju,je registrovana u EU,kao hrvatsko pismo!
Ali,šta vredi,pogledajte naše gradove,i firme u njima,sve latinica.Kakvi su nam mediji?Imamo "PST",koja piše isključivo latincu,jedino još RTS,i ART se bore za očuvanje ćirilice!
U Beogradu je preko noći ,izmenjeno na hiljade uličnih natpisa koji su pisani ćirilicom,sa dvojezičnim natpisima,na latinici koju nijedan stranac ne razume osim Hrvata!Moram da naglasim,da Vojvođanska banka,ulaže ogromna sredstva,da zatre ćirilicu,i zameni je latinicom!
Preporuke:
79
1
6 četvrtak, 12 januar 2012 15:28
s.j. @veroljub
Da. I našim medijima ima više nijansi 'žute'. Od najdrečavije koju predstavljaju isključivo latinični B-92, Blic i slični, koji takođe vole stvarati sliku da je stanje u Saboru naše Crkve nalik na to iz šatorske opijanke nekih varvarskih poglavica (diskreditacijlj je čudo), i svaki izraz patriotizma jednak nacizmu (iako su njihove emocije i verovanja daleko bliža pomenutoj bezdušnoj dogmi); Do blaže žutih, poput 'Politike' (koja varira od žarko žutog, do marginalno normalnog, mada i tada odiše nekim nečastivim duhom), 'Nin-a' (čije žutnilo nas pogađa jer se radi o nekad uglednom nedeljniku), 'Tanjuga' (koji je u potpunosti preuzeo čak i rečnik imperijalističke propagande), 'Večernih Novosti' (kojima su vulgarnost i prostakluk i veći problem od žutnila)...

Sada kad ramislim, ne znam šta se uopšte može čitati?! PREPORUKE?
Preporuke:
51
1
7 četvrtak, 12 januar 2012 15:29
b.s.
Žao mi je što ću u komentaru morati da pomenem hrvate. Ovom prilikom je to žalosno zato što su oni proglasili ćirilicu za jedno od svoja tri nacionalna pisma!!!(treće je glagoljica?)
Zašto su to uradili? Zato da bi mogli nesmetano da gusare po srpskoj kulturnoj baštini i prisvajaju ono što je srpsko ne bi li nekako sklopili nepostojeću hrvatsku kulturu. Na internet portalu izvesnog Zubrinića, Miroslavljevo jevanđenje je hrvatsko!!!
Dok oni gusare, jugosloveni u našim redovima ispisuju beogradske ulice dvoazbučno!!!
Preporuke:
75
0
8 četvrtak, 12 januar 2012 15:51
Smiljanski
Čak i jedna mala BJRM,je uspela da sačuva ćirilicu,i niko im za to ne prigovara!O Bugarima da ne govorimo,ali žalosno je kad "naš" "Tempo",u Bugarskoj piše na ćirilici,a u Srbiji na latinici!
U C.Gori je "Pobjeda",preko noći prešla na latinicu,i jedino se još list "Dan" bori za opstanak srpskog pisma,u toj srpskoj zemlji!
Kako se niko ne zapita,zašto se u Srbiji ne poštuje njen Ustav,i član 10,koji se odnosi na službeni zezik,i pismo?
Preporuke:
69
0
9 četvrtak, 12 januar 2012 16:01
Vladika
Sjajan tekst! Bravo!

Naveo bih još jedan primer.
Kao reakciju na jedan sličan tekst odlučio sam da napravim listu sa svim srpskim muškim i ženskim imenima, svim srpskim prezimenima, nazivima svih ulica u Beogradu, nazivima planina, reka, jezera i svih gradova u Srbiji i Republici Srpskoj, transliterovano na engleski jezik prema ruskom, bugarskom i grčkom rešenju(npr. Vuk Karadžić - Vuk Karadzhich). Radio sam na tome, kao amater, oko 4 meseca. Rad u suštini je trebao da poslužio samo kao jedna baza podataka za stručnjake koji bi analizirali sve moguće varijacije da bi se na kraju mogao uraditi softver koji bi automatski radio taj posao. Razgovarao sam sa nekim programerima i rekli su mi da bi pisanje tog programa trajalo maksimum 7 dana. Svoj rad sam poslao SANU, ANURS, Matici Srpskoj, Institutu za srpski jezik, Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i Univerziteta u Banja Luci. Prošlo je više od 6 meseci i odgovor nisam dobio ni od jedne ustanove.
Preporuke:
69
0
10 četvrtak, 12 januar 2012 16:04
Joviša Vidić od Rudina
Gospodin Tanasić, samo konstatuje da "krov
prokišnjava", a to su očili i mnogi drugi već odavno. Kako sprečiti ili zaustaviti eroziju sprskog pisma ćirilice, tu gospodin Tanasić ne daje nikakav predlog, jedino ako se misli da će to doći samo od sebe, samo ako zamolimo one koji se služe abecedom (latinicom) da pređu na azbuku. Kad već nema drugog predloga, osim onih "radikalnih" i "nacionalističkih", onda ih - ako ništa drugo - ne treba nipodaštavati. Srpski jezik trpi agresiju sve vreme i na to se mora na sličan način odgovoriti. Svi oni što se "bore" za ćirilicu a to rade pišući na latinici, su destruktivci u pravom značenju te reči.
Preporuke:
55
0
11 četvrtak, 12 januar 2012 16:23
MirJam
Za autorku teksta u Politici Jelenu Popadić

Jeste li Vi pismeni?! - poštovana damo?

Kako ostati pismen u Srbiji - pored takvih nacionalnih veličina nije pitanje, već žalosno saznanje srpskog naroda ko drži kredu i sundžer u njegovom obrazovanju.
Preporuke:
42
0
12 četvrtak, 12 januar 2012 16:26
Rin o-o to
Čestitka autoru na stručnom odgonetanju mehanizama i posledica koje ima progon ćirilice po srpski narod. Ovakav tekst(više od teksta!) odavno nedostaje. Desrbizacija se očigledno odvija na više koloseka ali je udar na ćirilicu sigurno najveći adut nosilaca tog posla. Ćirilicom se misli o sebi, onim drugim pismom misli se od sebe. Nemati ćirilicu je nemisliti o sebi i postati manje sopstven. Ćirilica je Kod, vitalna kolektivna sinapsa bića ovog naroda. Ukinuti je a pravdajući to iracionalizacijama ("ekonomskim", "praktičnim", "trendovskim", ...) je samo vešto upakovani antisrpski proizvod (strateškog karaktera) koga ovde mnogi nisu svesni. Zato je tekst G. Tanasića pun pogodak.
Preporuke:
49
0
13 četvrtak, 12 januar 2012 16:40
Komentar
Pored kritike za zapostavljanje ćirilice koja je opravdana svako može uraditi i sledeće
Imajući u vidu da se sve više koriste Android telefoni svako može da preuzme srpsku tastaturu sa
http://www.appbrain.com/app/serbian-keyboard/abrakadabra.keyboard.serbian
većini je 90% sms poruka manja od 70 znakova što je u okviru jedne poruke ako se piše ćirilicom, ako je ponekad i duža nisu te poruke toliko skuplje za onoga kome je stalo do ćirilice
Preporuke:
45
0
14 četvrtak, 12 januar 2012 16:42
Saša
@Joviša...
Ne može, po meni, jedan autor da reši potpuno nešto što buja već 100 godina. Posao novinara je da skloni prašinu sa problema. Da problem postane vidljiv. DA se ne zaboravi i postane normalno stanje, kao što je naša latinizacija postala normalna. Na svima nama je da nudimo rešenja i vršimo pritisak, da nam se pismenost vrati.
Jedno od rešenja je na primer: dodatno oporezovati firme koje su priklonjene hrvatskoj latinici više nego srpskoj ćirilici, i taj novac uložiti u univerzitete, škole, obdaništa, i opštu edukaciju stanovništva. Za kratko vreme bismo štetu od latinice pretvorili u korist za ćirilicu. Tada bi se firme naprasno setile ćirilice.
Preporuke:
47
0
15 četvrtak, 12 januar 2012 16:49
brm
ne brinu se samo majkrosoft i gugl za ćirilicu..i hrvatski izdavači uslovljavaju da štampanje njihovih izdanja u Srbiji mora biti na ćirilici (iz banalog razloga što su kod nas knjige jeftinije pa su hrvati počeli da kupuju izdanja hrvatskih knjiga u Srbiji)...
a o onom idiotluku o trošku poreskihh obveznika - novim uličnim tablama u Beogradu treba preduezti i neku oštriju protestnu akciju
Preporuke:
48
0
16 četvrtak, 12 januar 2012 16:52
komentar
@Saša
Dodatno oporezivanje nije dobra ideja jer bi se onda digla buka oko toga. Bolja je ideja poreska olakšica, naime imajući u vidu da je taksa za isticanje naziva firme i ovako previsoka može se uvesti da bude niža za one koji naziv firme ističu ćirilicom.
Preporuke:
36
0
17 četvrtak, 12 januar 2012 16:53
Chicago
Demantovacu praznopisanije novinarke Politike kratkim primerom iz moje (americke) svakodnevnice; koristim I phone i usluge americke kompanije AT&T. Posto I phone u svojim opcijama ima i cirilicu (veoma lako se prelazi sa engleskog alfabeta na cirilicu, i obratno), sve svoje sms poruke ovdasnjim prijeteljima Srbima saljem iskljucivo na nasem pismu. I sve je u savrsenom redu. Nista nije skuplje, a skroz je funkcionalno.
Preporuke:
51
0
18 četvrtak, 12 januar 2012 17:32
Tatijana
Interesantno je to da oni koji prihvataju tuđi jezik i pismo uvek vide problem u onim drugima koji to ne mogu! Ama, ljudi, pišite tu latinicu i ne pravdajte se priglupim razlozima. Nije potrebno zbog nedostatka ličnog dostojanstva i časti da pravite nauku od toga i ubeđujete druge da postupate ispravno tako što ih primoravate da slede vas a ne sopstvenu savest i osećaj za pravdu. Dovoljno je to što pokleknete na svakom koraku, ne saplićite druge, to je već podlost. Malo više iskrenosti i istine u svemu koristiće svima nama.
Preporuke:
31
3
19 četvrtak, 12 januar 2012 17:44
Dragoš
Hvala Vam na ovom tekstu. Od sada ću se svim silama truditi da UVEK I SVUGDE koristim samo naše lepo pismo: ĆIRILICU.
Preporuke:
53
0
20 četvrtak, 12 januar 2012 17:57
Vasilije Kleftakis - 1
Hvala autoru, g-nu Tanasiću, na ovom izvanrednom, informativnom i angažovanom tekstu! Da! Kako on kaže: „Ovo je, naravno, moguće samo u društvu u kome su suspendovane sve moralne i kulturne vrednosti...“, kao i da : „Koloplet ove tri temeljne nacionalne mane, neobrazovanosti, malodušnosti i srebroljublja, naduvanih do besmisla u savremenoj Srbiji, leži u temelju problema sa kojima se suočava naša današnja kultura ....“. Međutim, ne treba smetnuti s uma da su i pomenuta novinarka (Popadićeva), kao i njen list samo mali točkići u državnom mehanizmu, koji iz sve snage teži da se “upasuje“ u ono što, kao neka “Pokondirena tikva“ , uobražava da je neki bezalternativni raj: EU. (Nastavak sledi)
Preporuke:
47
0
21 četvrtak, 12 januar 2012 17:57
Vasilije Kleftakis - 2
(Nastavak)U toj svojoj slepoj težnji, državni mehanizam je spreman da zažmuri na sve i žrtvuje sve – pa, što da ne: i svoje nacionalno pismo, koje je - da se izrazim (da bi bolje shvatili) na “Their master’s voice“ –u: cornerstone srpskog nacionalnog identiteta. Kada već citiram g. Tanasića, dozvolite da ponovim i zaključak mog teksta: „Za ozdravljenje položaja ćirilice neophodno je da postoje volja države da se on popravi, kao i instrumenti za njeno adekvatno sprovođenje (jasni, nedvosmisleni zakoni i sankcije za njihovo kršenje), jer to uopšte nije, i nikada nije ni bilo, jezikoslovno, nego isključivo političko pitanje. Jedini problem je: a šta je volja države Srbije?“
Preporuke:
46
0
22 četvrtak, 12 januar 2012 18:58
Miloje (pravi)
Autor teksta je napravio grešku, i to veliku, kada dejstvo državnih službi u ispunjavanju ustavne obaveze da se piše ćirilicom IZJEDNAČAVA sa dejstvom države u ispunjavanju ustavne premise da je KiM deo Srbije.
POREĐENjE OVE DVE SITUACIJE JE BESMISLENO I NEMA OSNOVA U STVARNOSTI.
Upravo, državne institucije MOGU i kažnjavanjem naterati na korišćenje ćirilice ALI kažnjavanjem (koga???) ne mogu biti jače od ogromne sile USA i NATO država.
Zato je poređenje ove dve situacije besmisleno i nanosi štetu efektima koji su se hteli postići ovim člankom.
Ja pišem ćirilicu, i tamo gde radom, svi meni "podređeni" na ovaj ili onaj način, PIŠU ĆIRILICU. Ne plašim se da me neko optuži za "kršenje ljudskih prava" (jer ja odmah, obrnem posmatranje, i optužim "tužioca").
Preporuke:
27
1
23 četvrtak, 12 januar 2012 19:16
Nikolaй
Nemojte kriviti novinarku. Zaista, nije ona kriva. Njoj je rečeno da napiše takav tekst i ona je to uradila. Da je napisala nešto što ide u korsit srpskom pismu, taj tekst nikada ne bi bio objavljen, a novinar, ako mu ne izlaze tekstovi, može polako da počne da kupi prnje.

Ne pravdam je, samo kažem da ne treba na nju bacati drvlje i kamenje, već na uredništvo, tj. one koji vode "Politiku".
Preporuke:
26
9
24 četvrtak, 12 januar 2012 19:17
Nebojša Malić
Slažem se sa autorom da je sadašnja situacija posledica sveopšte i sistematske kampanje zatiranja i razaranj. Ali svako od nas može da tome pruži vrlo efektivan otpor jednostavno koristeći svoje pismo. Znači, nikad kusom latinicom - iz principa i osnovne pismenosti.

Uostalom, svi bogovetni elektronski uređaji koji se ovih dana proizvode imaju ugrađenu ćirilicu (na primer, iPad). Čak štaviše, autokorektura koju ti isti uređaji koriste čini kusu latinicu daleko nepraktičnijom, pošto sve što ljudi kuckaju okreće na engleski.

Ostaje politička strana problema. Okreni-obrni, uvek na kraju izađe da je uklanjanje kvislinške i kompradorske vlasti preduslov za sve promene nabolje. Pobuna protiv zla počinje malim koracima. Na primer, ćirilicom.
Preporuke:
41
0
25 četvrtak, 12 januar 2012 20:34
alkar@bs
nepravedno nas ,iz neznanja ,optuzujete-hrvati vama nisu krali ćirilicu već se radi o ranosrednjevjekovnoj bosančici-jednom tipu bosansko-hrvatske ćirilice koja se dijelom naslanja na srpsku ćirilicu,ali srpska ćirilica je u osnovi sasvim drugo pismo.
Preporuke:
2
53
26 četvrtak, 12 januar 2012 20:37
iz_Norveške
@ Nebojša Malić

A ti Maliću pređi na Android uređaje, pa ne nego da će korektura prestati da ti izlazi na engleskom, nego ćeš moći i da imaš i ostalo na srpskom! Barem ti je blog na ćirilici, a uskoro nadam se da će ti i blog prvajder biti srpski sa srpskom ćiriličnom adresom ;)
Preporuke:
21
4
27 četvrtak, 12 januar 2012 21:42
banedral
U svemu tome i jeste vic.Nametanje abecede(latinica je germansko latinska) sa nepostojećim kukicama i kvačicama iznad latiničnog S i to je to.Još samo da nas pounijate i eto novih Hrvata.
Preporuke:
23
2
28 četvrtak, 12 januar 2012 22:16
zakeralo
Kako neko lepo reče sve to rade "jugosloveni u našim redovima". Tačno. Upravo to. S tim što od 100% Jugoslovena koje ja poznajem 20% su polu-Hrvati ili polu-Bosanci, za koje bi takav nadnacionalni identitet možda i bio opravdan, a 80% je naša seljačka koja se stidi mesta rođenja i kondiri se 130% posto, trudeći se da isto sakrije.
Preporuke:
38
0
29 četvrtak, 12 januar 2012 23:16
Zagor
@alkar
A vi ste, vidim, veliki znalac.
Pa kad je tako, prosvetlite nas i objasnite otkad ta ranosrednjovekovna "bosančica" postoji, kako je nastala, otkud je došla i čime se konkretno razlikuje od srpske ćirilice?
Uzgred biste, kao "alkar" mogli navesti neku svetlu stranicu iz istorije borbe Hrvata protiv Turaka, pošto je i "Sinjska alka", je l te, uspomena na hrvatsku "vitešku borbu" protiv Osmanlija, o kojoj mi, neprosvećeni bizantinci, ne znamo ništa... kao i "činjenica" da je "ojkanje" - hrvatski pevački stil...
Preporuke:
36
1
30 četvrtak, 12 januar 2012 23:22
trt
Kada je reč o položaju ćirilice kod nas dovoljno je samo pogledati stranu Digitalna Narodna biblioteka Srbije. Tu je sve dato na latinici, čak i naslovi kao Objavlenije. Sve je pisano latiničnim slovima uz korišćenje tvrdih i mekih znakova i slova staroslovenskog pisma!!! Pogledajte!
Preporuke:
27
0
31 četvrtak, 12 januar 2012 23:58
Beli Orao
Prijateljima. Dragi prijatelji, da li imate utisak da im se mnogo žuri?
Preporuke:
22
0
32 petak, 13 januar 2012 00:57
Marko Darković
Mišljenja sam da ne postoji svest o pismu u narodu i na tome mora da se radi. Kako neko da piše ćirilicom kada je svuda oko njega latinica. Neki su čak i zaboravili ćirilicu, dok većinu baš briga za pismo. Na tome treba da rade učiteljice, nastavnici, škola, univerzitet, akademija, crkva. U moje vreme, u osnovnoj i srednjoj školi pismeni iz srpskog smo morali da radimo na ćirilici i latinici naizmenično.
Pohvalio bih docenta Pravnog fakulteta Vladimira Vuletića koji zahteva od studenata da pišu kolokvijume ćirilicom dok latinicu ne pregleda. To bi bio model koji bi trebalo da koriste svi koji rade u školi ili na univerzitetu. Trebalo bi raditi i na afimirmaciji ćirilice ali ne agresivnim i primitivnim kampanjama već tako što ćemo ukazati da je ona savršenije i lepše pismo, jedino pismo kojim su pisali naši preci. Još je Dositej tražio u carskom gradu Vijeni ''kirilska slova''.
Preporuke:
33
0
33 petak, 13 januar 2012 02:18
podrška !
Veoma solidan članak, hvala autoru na njemu!
Radim u školi i pre kraja prvog polugođa sam rekao učenicima da donesu đačke knjižice s ispunjenim rubrikama za lične podatke ĆIRILICOM. Nekoliko njih je donelo knjižice, uprkos tome, ispunjene latinicom, "roditelji im popunili". Vratio sam im knjižice, morali su da kupe nove. Tako će naučiti i oni i roditelji.

(Je li neko rekao "Studio B" i Timofejev?)
Preporuke:
35
0
34 petak, 13 januar 2012 04:00
Sarajlija
Odličan tekst!

I latinica i ćirilica potiču iz grčkog alfabeta.
Mislim da svi možemo da se složimo da je ćirilica savršenija i mnogo bliža svom izvoru.
Preporuke:
18
1
35 petak, 13 januar 2012 10:26
Sceptical Bystander
@ Sarajlija

Naravno da ćirilica jeste savršenije pismo, ako ne i savršeno.

Poenta je ipak u tome da je ćirilica naše pismo. Odustajanje od ćirilice je odricanje i odustajanje od samih sebe.
Preporuke:
32
1
36 petak, 13 januar 2012 11:42
Saša
@komentar
Može i tako, samo se mora tragati za rešenjem. Kod vašeg rešenja, manjkavo je to što poresku olakšicu dajete nekome a nekome ne. Treba pogledati šta zakon o upotrebi pisma kaže, jer se može desiti da ovi koji forsiraju hrvatsku latinicu to rade po zakonu. Znate, u Srbiji nije retko da su zakoni u koliziji sa Ustavom. Ustav Srbije je pisani Ustav, ali postoji i "ustav" nepisani, a to je ono što se diktira iz inostranstva, pa se mnogi zakoni usklađuju upravo sa njim, a ne sa Ustavom Srbije.
Preporuke:
13
0
37 petak, 13 januar 2012 13:51
Darko Babić
Latiničar -> Zbog toga što je ćirilična SMS poruka tri puta skuplja mobilni telefoni se neće tečnički prilagođavati članu 10. stavu 1 . Ustava Republike Srbije.
Ćiriličar -> Ne, nisi razumeo! Ja hoću da šaljem poruke na ćirilici bez obzira na cenu koštanja usluge.
Latiničar -> Ti ne znaš šta je dobro za tebe samog.
Ćiriličar -> :'-(
Preporuke:
22
0
38 petak, 13 januar 2012 14:04
Sceptical Bystander
@ komentar
@ saša

Besmisleno je davati poreske olakšice za nešto što nije fakultativno, već obaveza, ali se može oporezovati nepoželjno ponašanje, kao što je napr. izdavaštvo na srpskom jeziku i latiničnom pismu ili diskriminatorne tarife u mobilnoj telefoniji.

Latinicu bi naravno trebalo kompletno izbaciti iz školskog programa, a engleski, nemački, francuski i dr. alfabet će deca savladati učeći ove jezike, kao što je recimo slučaj u Bugarskoj.

Ja pripadam generaciji koja je pisala zadatke naizmenično na ćirilici i latinici i u tome vidim jedan od korena problema - rezultat je bio da ni sami ne primećujemo na kom pismu čitamo i pišemo ili popunjavamo ćirilične formulare na latinici, što je sve izraz naše azbučno-abecedne šizofrenije.

Ipak, verovatno je najvažnije da se promeni percepcija ćirilice i latinice, t.j. da latinica bude viđena kao ono što jeste - pismo iskompleksiranih.
Preporuke:
23
0
39 subota, 14 januar 2012 01:17
hoćemo li dočekati?
Nadam se da će prvi sledeći gradonačelnik Beograda narediti da se ukloni ona sramota, neviđena ni u doba okupacija, s latiničnim tablama za nazive ulica u centru grada! Za to treba imati zdrav jezički i kulturni osećaj i čvrst moralno-politički integritet, koji ovi sada na vlasti nemaju.I treba dovesti TV "Studio B" kao zvaničan javni informativni servis Grada u red u istom pogledu..
Preporuke:
16
0
40 subota, 14 januar 2012 02:52
Realista
Neki mislilac (veliki ili narodni) je rekao: "Ne boj se ni pismenog ni nepismenog već POLUPISMENOG". Baš ova poslednja vrsta koje bi trebalo da se bojimo je zavladala našom državom i kulturom. Ne kažem ni da oni čine većinu niti da su najbrojniji ali su "zavladali".
Danas nisu moderni "vukovci", vrlo dobri ili odlični učenici.Odlične ocene u školi se najradije dobijaju "snalaženjem" i "dovijanjem" a ne učenjem i znanjem.
Naša deca su promućurno uvidela da se u današnjoj Srbiji znanje ne ceni i da školovanost i obrzovanje ne garantuju bilo kakav solidan status u društvu.Imaju utisak da "uludo" troše vreme u školi dok kriminalizovana i analfabetska manjina ubire plodove iz državne, društvene i ekonomske krize
Kada polupismena manjina vlada pismenom većinom onda većina koja vidi sve apsurde trenutnog stanja ne diže glas bojeći se reakcije "polupismenih na vlasti".Pismeni su podjarmljeni.
Samo u takvoj situaciji je moguće podsmevanje sopstvenoj kulturi i pismu za rad "EU bez alternative".
Užas!
Preporuke:
15
0
41 subota, 14 januar 2012 10:47
homer
meni su najadniji oni koji se nerviraju što gugli i fejsbuk daju kod srpskog jezika isključivo ćirilicu
Preporuke:
21
0
42 subota, 14 januar 2012 10:59
homer
evo na šta sam mislio http://www.elitesecurity.org/t423192-0-Zbog-cega-nema-srpske-latinice-komandi-menija-Samo-cirilica

hvala ljudima (našim) koji su zaduženi za lokalizaciju gugla kao i mnogobrojnog softvera, mozile, vlc plejera itd
Preporuke:
16
0
43 subota, 14 januar 2012 18:28
Vasilije Kleftakis
@hoćemo li dočekati? : „...Nadam se da će prvi sledeći gradonačelnik Beograda narediti da se ukloni ona sramota, neviđena ni u doba okupacija, s latiničnim tablama za nazive ulica u centru ..“ Sa ovim, najblaže rečeno “Pokondirenim Tikvama“ – teško. Ali – nekad bilo, sad se pripoveda: Upravnik grada Beograda, Kosta J. Tucaković je odmh po oslobođenju od Austrougara, 1.11.1918 g., izdao sledeću naredbu: "Uprava grada Beograda. Svim kvartovima i komesarijatima: Neprijatelj za vreme okupacije naterao je naše trgovce i javne radnje te su na radnjama isticali firme latinicom napisane. Naređujem da se ove firme od danas za pet dana promenu, a u roku od dvadeset dana istaknu firme ćirilicom shodno Zakonu o radnjama. Kvart će se postarati o izvršenju mog naređenja, isto objaviti i sa svakim ko po njemu ne bi postupio – kazniti po nadležnosti." (Živeti u Beogradu 1890-1940, str. 432. Dokumenta Uprave grada Beograda. Istorijski Arhiv Beograda, Beograd, 2008. Ta naredba je tada bila iz
Preporuke:
26
0
44 ponedeljak, 16 januar 2012 03:33
Mister No
Da li je neko digao glas protiv uvođenja latinice u nazive ulica u Beogradu??? Bruka i sramota za Srbe i Srbiju. Prestoni grad uništava sam sebe!!!
Preporuke:
10
1
45 ponedeljak, 16 januar 2012 16:26
thinking maize
Autor: "Srećom po Srbiju, njena kultura odavno više ne pohađa njenu „kulturnu scenu“, kao što njeni građani sve češće otvaraju početnu strancu „Gugla“, „Fejsbuka“ ili „Vikipedije“ umesto „Politike“, „Blica“ i „Danas“." Pa da DODAM: " i NSPM umesto E-novina i B-92"! Više puta sam pisao o MERAMA koje valja preduzeti za REHABILITACIJU upotrebe ćirilice, pa nema potrebe za ponavljanjem, sem da podcrtam primer jednog komentatora o odluci beogradskog gradonačelnika o PONOVNOJ OBAVEZNOJ JAVNOJ UPOTREBI ĆIRILICE, po oslobođenju Beograda 1918! Sad naš "prijatelj" "alkar"! "Bosančica" nije "bosansko-hrvatska ćirilica", već LOKALNA BOSANSKA VARIJANTA SRPSKE SREDNjOVEKOVNE ĆIRILICE, korišćena u predtursko i tursko doba. Hrvati su se ODREKLI NACIONALNOG pisma GLAGOLjICE još na splitskom saboru 925 g.! Za to "zahvalite" kralju Tomislavu, koji ODBACI Grgura Ninskog i GLAGOLjAŠE! POKUŠAO je HRVATSKU glagoljicu da OBNOVI kralj Aleksandar Karađorđević konkordatom sa Vatikanom, ali "CRKVA u Hrvata" je to MINIRALA!
Preporuke:
5
0
46 utorak, 17 januar 2012 03:13
Voja 1/4
Pre nego što pročitah zaključak ovog teksta htedoh da pošaljem komentar da se ne slažem samo sa jednom rečenicom u tekstu. Ipak, ne slažem se ni sa zaključkom. Prvo na rečenicu sa kojom se ne slažem: "Našim marketing kompanijama je „jeftinije“ da za reklame proizvoda uvezene iz inostranstva koriste iste reklamne plakate sa istim natpisima na engleskom (kao što je uvoznicima do skora bilo „jeftinije“ da uputstva za rukovanje tim proizvodima ne prevode na srpski)..."

Ja bih Vas zamolio da mi navedete jedan prehrambeni proizvod (možda i postoji neki ali je tu se radi o maksimalno 1% proizvoda) koji se prodaje u Srbiji i koji na pakovanju ima ispisanu specifikaciju sadržaja ili uputstvo za pripremanje ćiriličnim (srpskim a ne makedonskim ili bugarskim) pismom.
Preporuke:
5
0
47 utorak, 17 januar 2012 03:14
Voja 2/4
Da pređemo na zaključak sa kojim se ne slažem: "Kada oni, na primer, danas zahtevaju da se novčano kažnjava korišćenje latinice, oni samo pristaju na naopaku ideju da se vrednost pisma izjednačava sa njegovom finansijskom isplativošću, pa zakonskom intervencijom žele da ćirilici „podignu vrednost na tržištu“."

Ljude generalno motivišu dve stvari: 1) strah i 2) jasan cilj. Strah je jako dobar izvor motiva ukoliko neželjena posledica dolazi neposredno posle određene radnje. Što je veći vremenski razmak između radnje i posledice, to manji uticaj strah ima na motivaciju. Recimo, srčani problemi retko koga motivišu da ne konzumira masnu hranu osim ako se nalazi u zoni rizika (iako bi konzumiranje masne hrane tokom sledećih 30 godina moglo da izazove infarkt). Ako ovo primenimo na ćirilicu, retko koga može da motiviše činjenica da će srpska ćirilica izumreti kroz 50 godina ukoliko se ne staramo o njoj. Mnogo bolji motivator bi bilo učiniti latinicu skupljom.
Preporuke:
5
0
48 utorak, 17 januar 2012 03:17
Voja 3/4
Jasan cilj je, pogotovo na duži rok, mnogo bolji izvor motiva. Najbolji primer za ovo su sportisti koji moraju mnogo truda da ulože tokom dugačkog vremenskog perioda da bi stigli do postavljenog cilja (ako ikada i stignu do njega). Primenjeno na ćirilicu, ona (kao i ostatak srpske kulture) će izumirati sve dok narod kao jedan od svojih ciljeva ne postavi i negovanje i razvoj srpske kulture i u vrh toga uvrsti ćirilicu. Da bi se došlo do takvog raspoloženja u narodu, mora prvo da se promeni raspoloženje kod onog dela društva koje ima novac i kontroliše javno mnjenje. A to se postiže "strahom", t.j. poskupljenjem latinice.
Preporuke:
5
0
49 utorak, 17 januar 2012 03:19
Voja 4/4
Zato imam predlog koji ću da iznesem ovde i nadam se da će autor, ili neko drugi kome su dostupni mediji ili ko ima kontakte sa "pravim ljudima", učiniti nešto po tom pitanju. Predlog se svodi na to da građani imaju pravo da se informišu o sadržaju prehrambenih prizvoda (i druge robe, kao i uputstva za korišćenje) na ustavom propisanom jeziku. U suprotnom specifikacija sadržaja gubi svoj smisao. Zašto se niko (barem ljudi koji su se posvetili očuvanju ćirilice) ne seti da prođe po prodavnicama, zapiše određen broj proizvoda i jedan po jedan prijvai nadležnim institucijama zbog kršenja ustava? Ja lično nisam u mogućnosti da to uradim jer sam odrastao i živim u inostranstvu pa niti nisam dovoljno upućen u funkcionisanje institucija republike Srbije, niti provodim dovoljno vremena u Srbiji.

Srdačan pozdrav i hvala na ovako dobrom tekstu.
Preporuke:
6
0
50 utorak, 17 januar 2012 16:52
Aleksandra
Tekst dostojan „Politike“, mada ne znam da li je „Politika“ dostojna njega.
Bravo!
Preporuke:
3
0
51 subota, 21 januar 2012 08:56
Danilo Šegan
Usput, ne bi bilo zgoreg da se pomenutih sedam padeža i koristi: „marketinška kompanija“ (il' „reklamno preduzeće“, da sačuvamo i jezik, a ne samo pismo) umesto „marketing kompanija“, kao i „umesto ‘Politike’, ‘Blica’ i ‘Danasa’“ umesto „Danas“ (a nezgrapnost izraza se u srpskom jeziku može izbeći upotrebom imenice ispred, „umesto dnevnih novina ‘Danas’“).
Preporuke:
3
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner